Choď na obsah Choď na menu
 


NP Muránska planina_vyznanie

NP Muránska planina-vyznanie:
23.9.1997 Nariadením Vlády SR s účinnosťou od 1.10.1997 bol vyhlásený Národný park Muránska planina-pripomenieme si jeho 20. výročie, Prajem všetkým profesionálnym pracovníkom Správy NP, návštevníkom NP a obdivovatelom tohto prekrásneho kúta SR mnoho tvorivých síl, nových poznatkov ako i spolupráce . O Muránskej planine sa zvykne hovoriť ako o planine histórie, koní a krásy. Keď Pán Boh putoval nad Slovenskom, zastavil sa na chvílu a pri preklad...aní vreca s krásou sa toto roztrhlo a tak krása bola mnohonásobná. Jednou z dominant planiny je hrad Muráň-zažil Bratríkov, šlachtické rody Széchyovcov, Koháryovcov a Coburgovcov - na hrade sa písala história Uhorského Palatína Veššelenyiho a jeho krásnej manželky Márie, dnes históriu hradu prerušia kroky návštevníkov, šum vetra v korunách starých stromov a prelet dravcov, zažil slávu ale i pád.
Súčasťou NP je stráž prírody, ktorej členovia vykonávajú svoju činnosť danú Zákonom a potrebami, sú si vedomí, že za túto prácu im nik nepoďakuje-robia to dobrovolne, z presvedčenia naplňajúc odkaz predkov : Túto zem si požičiavame od svojich dedov, aby sme ju zachovali pre svojich vnukov, majú želanie aby sa takto správali návštevníci NP Muránska planina vo všetkých kategóriách.
Pripúšťam, že to najkrajšie a najvzácnejšie je často ukryté zraku návštevníkov-sú to poklady, ktoré sa ukážu tým, ktorí ostanú verní tomuto prekrásnemu kútu Slovenska.
Muránska planina je ako mladá nevesta-raz je prekrásna, inokedy tajomná ale vie byť aj zlá, vždy sa ukáže v novom šate. Nech jej to vydrží čo najdlhšie a my chceme byť pri tom.
Priatelia, na záver všetkým : prepáčte a mojim kolegom v stráži prírody NP hlbokú poklonu, prešli sme spolu dlhú cestu, za ktorú sa nemusíme hanbiť, stáli sme pri zrode CHKO, NP a vytrvali sme, mali sme dobrých učitelov. Požičiam si slová básnika, trochu ošúmeté ale o to pravdivejšie :
Odtrhol som kvetinu a ona mi zvädla, chytil som motýla a on uhynul.
Pochopil som, že krásy sa možno dotýkať len pohladom, a srdcom. 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.